Australia Wschodnia i Singapur


Termin | Uczestnicy | Trasa | Zdjęcia | Wizy | Pieniądze | Zdrowie | Transport | Noclegi | Jedzenie

TERMIN:

1 - 31 lipca 2016


UCZESTNICY:

Od prawej: Małgorzata Kazana, Enrico Sessolo i Kamila Kowalska


TRASA:

Singapur → Melbourne → Sydney → Yamba → Byron Bay → Gold Coast → Springbrook NP → Lamington NP → Tamborine Mountain NP → Brisbane → Noosa Heads → Hervey Bay → Rockhampton → Tin Can Bay → Rainbow Beach → Brisbane → Cairns → Port Douglas → Mossman Gorge → Brisbane

Prowincje: Wiktoria, Nowa Południowa Walia, Queensland


Linia ciągła: droga lądowa, przerywana: samolot.


ZDJĘCIA:

Zdjęcia z wyprawy można obejrzeć w albumach:

Australia

Singapur


WIZY:

informacje z lipca 2016

Australia: Przy wjeździe do Australii Polacy potrzebują wizy. Jeśli wizyta ma charakter turystyczny lub biznesowy, można się ubiegać o wizę elektroniczną eVisitor (subclass 651). Jest to wiza wielokrotna, ważna przez rok, 3 miesiące od daty każdego wjazdu. Wniosek można wypełnić on-line na stronie Departamentu Imigracji i Ochrony Granic Australii. Na wydanie wizy czeka się do jednego dnia roboczego, decyzję o jej przyznaniu dostaje się mailowo. Wiza jest bezpłatna.

Singapur: Wiza nie jest potrzebna przy pobycie nie przekraczającym 90 dni.


PIENIĄDZE:

Zarówno w Australii, jak i w Singapurze najwygodniejszym rozwiązaniem są karty płatnicze. Wszędzie można płacić bezgotówkowo, a bankomaty są ogólnie dostępne. Trzeba tylko zwrócić uwagę, jakie opłaty pobierane są przez nasz bank za różne typy operacji, jak wysoka jest prowizja i ile traci się na przewalutowaniu. W niektórych bankomatach pobierana jest dodatkowa prowizja przy użyciu karty nie należącej do banku-właściciela, zwykle w wysokości 2 lub 3 dolarów.

Uwaga: Płacenie kartą w internecie staje się coraz mniej bezpieczne. W miesiąc po powrocie ktoś dokonał zakupów przy użyciu dwóch z naszych kart kredytowych. Podejrzewamy, że dane kart zostały wykradzione przy rezerwacji noclegów na stronie Booking.com.

Biorąc pod uwagę wszystkie opłaty i niebezpieczeństwa związane z używaniem kart, ostatnio coraz bardziej przekonuję się do tego, żeby przynajmniej część pieniędzy wozić w gotówce, w walucie danego kraju zakupionej jeszcze w Polsce. Przelicznik jest wtedy zdecydowanie korzystniejszy.

Należy jednak unikać wymiany gotówki w Australii, gdyż banki i kantory stosują niekorzystne kursy walut i dodatkowo naliczają wysokie prowizje.

kursy z lipca 2016

3 zł = 1 dolar australijski (AUD)
2.95 zł = 1 dolar singapurski (SGD)


ZDROWIE:

Australia: Nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia.

Singapur: Generalnie zalecany jest standardowy zestaw szczepień (żółtaczki, dur brzuszny, tężec i błonica), ale przy krótkim pobycie nie jest to chyba konieczne.


TRANSPORT:

Najwygodniejszym i najtańszym sposobem podróżowania po Australii jest wynajęcie samochodu. My korzystaliśmy dwukrotnie z usług firmy Ace, załatwiając wszystko przez internet, przez stronę Rentalcars.com. Za pierwszym razem dostaliśmy Toyotę Corollę 2010 z przebiegiem 174 tys. kilometrów. Za 5 dni użytkowania samochodu zapłaciliśmy 300 AUD (40 AUD dniówki plus 20 AUD dziennie za pełne ubezpieczenie, obejmujące szyby i opony), do tego 200 AUD za zwrot w innym miejscu. Wkład własny, czyli kwota zablokowana na karcie kredytowej, do jakiej możemy zostać obciążeni w razie uszkodzenia samochodu, wynosił 750 AUD. Za drugim razem za Toyotę Camry, też za pięć dni, zapłaciliśmy 284 AUD.

Cena benzyny (za litr):

 - Nowa Południowa Walia: 1.06 AUD
 - Queensalnd (południe): 1.08 AUD
 - Queensalnd (pólnoc): Hervey Bay 1.2 - 1.25 AUD

W Australii obowiązuje ruch lewostronny. Prędkość na autostradach ograniczona jest do 110 km/h.

Biorąc pod uwagę odległości, opcją zdecydowanie wartą rozważenia jest samolot. W Australii działa tani przewoźnik Jetstar. Bilety można kupić wyłącznie przez internet płacąc kartą kredytową, za co w przypadku kart zagranicznych naliczana jest dopłata w wysokości 8.5 AUD. Inne tanie linie lotnicze to singapurski Tigerair.

Ceny biletów (bagaż podręczny):

 - Melbourne - Sydney: 112 AUD
 - Brisbane - Cairns: 107.5 AUD
 - Cairns - Brisbane: 217.5 AUD

W miastach warto korzystać z komunikacji miejskiej. W Melbourne w samym centrum miasta tramwaje są bezpłatne. W Sydney najlepiej zaopatrzyć się w kartę Opal (wkrótce będzie to jedyna dostępna opcja kupienia biletów). Ładuje się ją na minimum 10 AUD i przykłada do czytnika, ilekroć korzysta się z jakiego środka transportu (metro, autobus, prom). Cena pojedynczego przejazdu waha się od 2 do 5 AUD, jednak korzystając z Opala nie zapłacimy dziennie więcej niż 15 AUD, a w niedzielę jedynie 2.5 AUD.

Ceny biletów:

 - Melbourne: 19 AUD (SkyBus na lotnisko)
 - Sydney: 2.36-3.38 AUD (pojedynczy na metro)
 - Sydney: 5.7 AUD (pojedynczy na prom)
 - Sydney: 17.4 AUD (pociąg na lotnisko)
 - Brisbane: 4.8 AUD (bilet dwugodzinny 1 strefa)
 - Brisbane: 5.6 AUD (bilet dwugodzinny 2 strefa)
 - Brisbane: 17.5 AUD (pociąg na lotnisko)
 - Cairns: 2.4-7.1 AUD (pojedynczy na autobus - cena zależy od strefy)

Przy kilku osobach podróżujących razem opłaca się czasem skorzystać z taksówki.

Ceny przejazdów:

 - Melbourne (na lotnisko): 66 AUD
 - Cairns-lotnisko: 25 AUD

Na północ od Cairns nie ma już transportu publicznego, a zatem, nie mając własnego samochodu, trzeba korzystać z usług typu "door to door" prywatnych firm przewozowych (np. PortDouglas Bus, Foaming Fury). Bilety można kupić przez internet lub zamówić w hostelu.

Ceny biletów:

 - Cairns-Port Douglas: 28-38 AUD
 - Cairns-lotnisko: 15 AUD

W Singapurze można niemal wszędzie dojechać kolejką MRT. Cena biletu zależy od liczby przejechanych stacji. Kolejka funkcjonuje od 5.30 rano do około północy.

Ceny biletów:

 - z lotniska do centrum: 2.6 SGD
 - pojedynczy: 1.6 - 1.9 SGD


NOCLEGI:

Najlepszym sposobem na zredukowanie kosztów noclegu jest korzystanie z gościnności osób zrzeszonych w CouchSurfingu lub Hospitality Club. Kolejną opcją są hostele. Ceny zaczynają się już od kilkunastu dolarów w wieloosobowych dormach. Prywatne pokoje dwuosobowe są droższe (minimum 40 AUD) i w związku z tym stają się porównywalne z motelami. W każdym hostelu jest dobrze wyposażona kuchnia, lodówka, pokój dzienny. W wielu dostępne są oddzielne pokoje dla kobiet i dla mężczyzn.

Opcja droższa, ale oferująca wyższy standard noclegu to motele. Pokoje są z reguły duże, z własną łazienką, telewizorem i wyposażoną kuchnią. Czasem są to bardziej całe apartamenty niż motele, z kilkoma sypialniami i pokojem dziennym. Jest to dobra opcja zwłaszcza dla kilku osób podróżującyh razem. Inna możliwość to pensjonaty i hotele. Są one z reguły trochę droższe niż motele i dość małe, a łazienkę trzeba czasem dzielić z innymi osobami. W każdym przypadku rezerwacji dokonywaliśmy przez Booking.com.

Wszędzie dostępne jest WiFi.

Ceny noclegów (za pokój/noc):

  - Brisbane (kwatera prywatna): 80 AUD
  - MacLean (hotel): 60 AUD
  - Gold Coast (motel): 95 - 125 AUD
  - Brisbane (hotel na przedmieściach): 89 AUD
  - Brisbane (hotel na centrum): 99 AUD
  - Brisbane (hostel - dorm): 25 AUD
  - Noosa (motel): 110 AUD
  - Hervey Bay (dwójka w hostelu): 64 AUD
  - Rockhampton (motel): 99 AUD
  - Tin Can Bay (motel): 125 AUD
  - Cairns (hostel - pokój prywatny): 40 AUD
  - Cairns (hostel - dorm): 20 AUD
  - Port Douglas (hostel - dorm): 36 AUD


JEDZENIE:

Jeśli chodzi o jedzenie, Australia bardzo mi się podobała. Przede wszystkim można tam skosztować specjałów kuchni niemal z całego świata: są dania typowo brytyjskie typu pie czy fish and chips, włoskie (pizza, pasta), sushi (które akurat jest wyjątkowo tanie), tajskie, chińskie, arabskie.

Niestety, jak wszystko w Australii, jedzenie nie jest tanie. Nawet w supermarketach ceny są trzy razy wyższe niż w Polsce, zaś jedzenie w restauracji może jeszcze bardziej nadszarpnąć budżet. W tym drugim przypadku najtańszym rozwiązaniem jest szukanie promocji i zestawów obiadowych. Ciekawą opcją są także oferty "jesz, ile chcesz" za określoną cenę, dostępne głównie w food-courtach.

Piwo w Australii jest bardzo drogie, 0.5 litra kosztuje 9-10 aż AUD.

Napiwki nie są konieczne.

Przykładowe ceny:

 - zestaw sushi: 10 AUD
 - mała pizza: 10-12 AUD
 - kawałek pizzy: 3 AUD
 - pad thai: 12-16 AUD
 - smażona ryba z sałatką i frytkami: 15-18 AUD
 - burger z frytkami: 10 AUD
 - pieróg z nadzieniem: 4.5 AUD
 - kanapka: 7-8 AUD
 - fish and chips: 10-18 AUD
 - kurczak z frytkami: 7.5 AUD
 - gyros w picie: 10 AUD
 - curry warzywne: 10 AUD
 - muffin w kawiarni: 2.5-4.5 AUD, w sklepie: 1 AUD
 - ciastka w sklepie: 1.5-3 AUD
 - cappucino: 3-4.5 AUD
 - woda 1.5 litra: 0.7-3.5 AUD
 - cola 1.5 litra: 5 AUD

Copyright © 2009 - 2016 Kamila Kowalska