Grecja


Termin | Uczestnicy | Trasa | Zdjęcia | Pieniądze | Transport | Noclegi | Jedzenie

TERMIN:

30 maja - 14 czerwca 2015


UCZESTNICY:

Kamila Kowalska i Enrico Sessolo


TRASA:

Janina → Saloniki → Meteory → Olimp → Janina → Ateny → Korynt → Mykeny → Argos → Epidauros → Nafplio → Tyros → Monemwasia → Elafonisos → Zacharo → Olimpia → Delfy → Ateny


ZDJĘCIA:

Zdjęcia z wyprawy można obejrzeć w tym albumie:

Grecja


PIENIĄDZE:

Najwygodniejszym rozwiązaniem są karty płatnicze. Wszędzie (nawet w niektórych kwaterach) można płacić bezgotówkowo a są powszechnie bankomaty dostępne. Trzeba tylko zwrócić uwagę, jakie opłaty popierane są przez nasz bank za różne typy operacji, jaka jest wysokość prowizji i ile mniej więcej traci się na przewalutowaniu. Na przykład moją kartą MaterCard z mBanku opłacało się płacić bezgotówkowo (dodatkowe 1.6% na każdej operacji), a zupełnie nie warto było wypłacać pieniędzy z bankomatu (około 6%).

Ostatnio zaczynam jednak dochodzić do wniosku, że lepszym, a na pewno tańszym (choć zapewne mniej bezpiecznym) rozwiązaniem jest wymiana złotówek na euro w kantorze i podróżowanie z gotówką.


TRANSPORT:

Dobrym sposobem na zwiedzenie Grecji jest wynajęcie samochodu, zwłaszcza, że wiele atrakcji turystycznych położonych jest na odludziu i trudno do nich dotrzeć transportem publicznym. My skorzystaliśmy z usług firm Budget (Grecja półocna) oraz Enterprise (Peloponez). Rezerwacji dokonaliśmy przez internet i za auto w klasie ekonomicznej płaciliśmy około 33 euro dziennie z ubezpieczeniem.

Greckie autostrady są dobre, na północy raczej puste, ale płatne. Stawka za przejazd waha się między 1.20 a 3.3 euro, zaś punkty pobierania opłat rozstawione są dość często. Na przykład na trasie z Joanniny do Salonik minęliśmy aż trzy.

Miasta są zatłoczone a samochodów jest zdecydowanie więcej niż miejsc parkowania, w związku z tym auta stoją po prostu na jezdni. Nikt nie wydaje się tym przejmować.

Grecy jeżdżą szybko i nieostrożnie, należy więc uważać.

Przykładowe ceny:

 - benzyna: 1.25-1.8 E za litr
 - autobus Joannina - Ateny: 39 E (6.5 godziny)
 - Ateny - taksówka z centrum na przedmieście: 15 E
 - Ateny - bilet pojedynczy: 1.20 E
 - Ateny - pociąg na lotnisko: 8 E
 - prom z Pounty na Elafonisos: 12.5 E


NOCLEGI:

Baza noclegowa w Grecji jest bardzo rozbudowana, w klasie ekonomicznej do dyspozycji mamy tanie hotele i rodzinne pensjonaty. Pokoje są czyste, z własną łazienką i dostępem do internetu, a niekiedy i z telewizorem. W niektórych przypadkach śniadanie było wliczone w cenę, a czasem dostępne za dodatkową opłatą (ok. 3 Euro). Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy z kilkudniowym wyprzedzeniem przez przez Booking.com.

Ceny noclegów (2 osoby/noc):

  - Peraia (16 km od Salonik): 31.5 E
  - Kalambaka: 30 E
  - Ateny: 38 E
  - Argos: 29 E
  - Tiros: 30 E
  - Elafonisos: 40 E
  - Delfy: 30 E
  - Olimp (schronisko): 13 E / osoba


JEDZENIE:

Greckie jedzenie jest bardzo smaczne i lekkie. Do najbardziej znanych dań należą musaka (mięso mielone zapiekane z bakłażanami), pasticcio (mięso mielone zapiekane z makaronem), suwlaki (grillowane szaszłyki z mięsa wieprzowego, jagnięciny lub kurczaka), dolmadakia (faszerowane liście winogron). Doskonała jest też sałatka grecka z oliwą, fetą i świeżymi warzywami, znakomita przekąska w upalny dzień.

Grecja to także raj dla miłośników owoców morza. Do najbardziej popularnych i najtańszych zaliczają się grillowane lub smażone kalmary (czasami w cieście) i ośmiorniczki. Także ryby serwowane są na różne sposoby (grillowane, smażone, zapiekane), a w wielu miejscach na wybrzeżu można zamówić okaz, który przed chwilą został kupiony od wracających z połowy rybaków.

Ceny w restauracjach są w miarę przystępne, przy czym warto wiedzieć, za co się płaci, a za co nie. I tak, chleb podawany jest bez pytania do każdego posiłku, ale wlicza się go do rachunku, podobnie jak wodę. Z drugiej strony deser niemal zawsze jest na koszt firmy. Może to być kawałek domowego ciasta, baklawa lub owoc w alkoholowej zalewie. Wszystkie słodycze w Grecji są bardzo słodkie.

Najbardziej popularne lokalne piwa to Mythos i Fix.

Przykładowe ceny:

 - porcja chleba: 0.6 - 1.3 E
 - kanapka: 2 - 2.5 E
 - sałatka grecka 4.5 - 7.5 E
 - smażone kalmary : 6.5 - 7.5 E
 - dolamdakia (5 sztuk): 7 E
 - suwlaki: 10 E
 - musaka: 8 - 9 E
 - ryba: 8 E
 - risotto z owocami morza (porcja dla dwóch osób): 14 E
 - piwo Mythos: 3.2 - 3.5 E (0.5 l), 1.9 E (0.3 l)
 - mała cola: 1 - 2.5 E
 - woda 1 litr: 1.5 - 1.8 E (restauracja)
 - woda 1.5 litra: 0.8 E (lokalny sklep), 0.2 E (supermarket)
 - capuccino: 1.5 - 3 E

Copyright © 2009 - 2016 Kamila Kowalska